jak przygotować pliki

 

 

 

Do produkcji przyjmujemy wszystkie pliki zamknięte w Adobe Photoshop lub Adobe Illustrator w wersji do CS6.
W ostateczności, kiedy Klient nie posiada innych materiałów, dokonujemy również konwersji z plików otwartych, w tym plików Corel DRAW w wersji do X8.

 

Pliki do druku wielkoformatowego / wysokiej jakości / UV

 

Przestrzeń kolorystyczna: Plik najbezpieczniej przygotować w przestrzeni CMYK, bez profili ICC. W takim przypadku kolor czarny powinien zostać złożony ze wszystkich składowych, np. w proporcji 60/60/60/100. W przypadku druku dodatkowymi kolorami: białym i metalicznym, należy zamieścić te informacje na osobnych obiektach spotowych, warstwach lub kanałach kolorystycznych, nadając im odpowiednio nazwy White i Metallic. Przy zamówieniu druku z maszyny 10-kolorowej wskazana jest natomiast przestrzeń RGB, która jest bardziej pojemna i dużo lepiej wykorzystuje możliwości wierniejszego odwzorowania kolorów dzięki użyciu dodatkowych tuszy lc, lm, gy/lk, Or, Wh i Ms.

TIF/TIFF: Pliki TIFF nie mogą zawierać warstw. Dla zmniejszenia objętości pliku radzimy zastosować kompresję LZW (prosimy unikać kompresji ZIP lub JPEG wewnątrz pliku TIFF). Niewątpliwą zaletą tego formatu jest pewność otwarcia bez błędu (jeżeli plik jest uszkodzony, nie otworzy się w ogóle).

JPG/JPEG: Pliki JPEG należy przygotować z możliwie minimalną kompresją/maksymalnym rozmiarem, aby zminimalizować widoczność artefaktów stratnej kompresji. Format JPEG jest rozwiązaniem kompromisowym pomiędzy jakością pliku i jego wielkością.

AI/PDF: Pliki wektorowe nie mogą zawierać konturów (outline). Należy je zamienić na obiekty lub przynajmniej uczynić je skalowalnymi. Wszystkie czcionki powinny zostać zamienione na krzywe. Format obrazu powinien być tożsamy z formatem wynikowym grafiki. Pliki wynikowe PDF nie mogą posiadać warstw i przezroczystości (należy je spłaszczyć) oraz powinny zostać zapisane w wersji nie wyższej niż 1.3.

CDR: Oprócz ogólnych wskazówek dotyczących przygotowania plików wektorowych, należy bezwzględnie pamiętać o przestrzeni CMYK oraz potrzebie usunięcia profili kolorystycznych. Z uwagi na stosowane w programach Corel algorytmy konwersji istnieje duże ryzyko zniekształcenia kolorów, dlatego stanowczo odradzamy przesyłania plików do druku w formacie CDR. Powyższe uwagi dotyczą także innych formatów plików eksportowanych z programów Corel.

Tabela rozdzielczości bitmap:

<1 m2 180 dpi     1-10 m2 120 dpi     11-50 m2 60 dpi     51-100 m2 40 dpi     101-500 m2 30 dpi     >500 m2 20 dpi

Rozdzielczość może być mniejsza, jeżeli brak lepszego materiału na wejściu (powiększanie nie poprawia jakości) lub wydruk będzie oglądany z większej odległości. Plik można przygotować w skali, np. 1:10, jednak w takim przypadku rozdzielczość należy pomnożyć 10x.

 

Pliki do cięcia / frezowania / gięcia

 

Pliki do obróbki mechanicznej należy przygotować w krzywych. Wszystkie obiekty należy zamknąć, a ewentualne nierówności wygładzić. Jakość wektorów ma decydujący wpływ na estetykę obróbki.

W przypadku różnych rodzajów obróbki prosimy o użycie kilku kolorów wraz z opisem. Przy zamówieniach dotyczących frezowania należy również wskazać ścieżkę posuwu narzędzia względem wektora (na zewnątrz, centralnie lub wewnątrz).

 

 

Najwygodniejszym obecnie sposobem dostarczania plików jest serwis wetransfer.com, w którym wysyłanie plików do 2 GB jest bezpłatne.

Do przesłania plików udostępniliśmy również miejsce na serwerze FTP B52. Dane logowania:

serwer/host: ftp.b52.com.pl
użytkownik/user: ftp@b52.com.pl
hasło/password: RnHuhpu2N

Uwaga! Po zalogowaniu się do FTP powyższymi danymi Twoje katalogi i pliki będą widoczne dla innych Klientów. Jeśli chcesz, aby Twoje pliki pozostały niewidoczne dla innych użytkowników systemu, przyznamy Ci indywidualne dane do logowania.