jak unikać błędów w plikach do druku – poradnik praktyczny
Przygotowanie plików graficznych do druku w drukarnia Gdańsk to ważny proces. Nawet drobne niedociągnięcia mogą prowadzić do problemów podczas realizacji zlecenia, powodując opóźnienia lub niezadowalający efekt, a w konsekwencji niepotrzebne straty finansowe. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy popełniane przez osoby przygotowujące pliki do druku i wskażemy, jak ich unikać, aby oszczędzić czas i pieniądze.
1. nieodpowiednia rozdzielczość grafik
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest dostarczanie plików o niewłaściwej rozdzielczości. Zdjęcia i grafiki o zbyt niskiej rozdzielczości mogą wyglądać dobrze na ekranie, ale w druku stają się rozmazane i tracą na jakości. Na wydrukach mogą być nawet widoczne pojedyncze piksele grafiki. Z kolei grafika przesłana w zbyt dużej rozdzielczości może generować zakłócenia w procesie druku.
Jak unikać tego błędu? Podczas przygotowywania plików do druku zawsze upewnij się, że grafiki mają odpowiednią rozdzielczość. Jeśli przygotowujesz plik bitmapowy do druku wysokonakładowego plakatów. ulotek lub wizytówek, zapewnij rozdzielczość materiału 300 dpi. Jeżeli wysyłasz plik do druku wielkoformatowego, stosuj się zaleceń drukarnia Gdańsk w odniesieniu do konkretnych rozmiarów. Zwiększanie rozdzielczości materiału dostępnego w słabej rozdzielczości nie poprawi jakości wydruku. Internet jest popularnym źródłem grafik, przy czym są to często grafiki niskiej jakości (optymalizowane do wyświetlania na małych ekranach), a przy tym ich status prawny względem praw autorskich jest nieuregulowany, dlatego polecamy, aby starannie dobierać źródła oraz dokładnie sprawdzać jakość zdjęć pochodzących z internetu. Warto też nadmienić, że przygotowanie grafik w zbyt wysokiej rozdzielczości nie zwiększy jakości druku. Programy tłumaczące grafiki na język maszyn drukujących zawsze konwertują pliki zgodnie ze specyfikacją producenta sprzętu, a zbyt duża grafika (zbyt duży plik) jedynie ten proces wydłuży.
2. niewłaściwy tryb kolorów
Częstym błędem jest przygotowanie plików w przestrzeni kolorystycznej niezgodnej z zaleceniami drukarnia Gdańsk, najczęściej w trybie RGB, który jest odpowiedni do wyświetlania na ekranach. Maszyny drukujące pracują w trybie CMYK, który został stworzony dla czterokolorowych procesów drukarskich. Jeśli plik zostanie wysłany w trybie RGB, kolory na wydruku z maszyny czterokolorowej CMYK mogą znacząco różnić się od tych widocznych na monitorze. Wyjątkiem jest nasza maszyna dziesięciokolorowa. Dzięki szerszej przestrzeni kolorystycznej jest ona w stanie lepiej odwzorować kolory. Tutaj przestrzeń RBG jest odpowiednia, aby wiernie oddać każdy szczegół i każdy odcień koloru.
Jak unikać tego błędu? Generalnie stosuj tryb CMYK. Pozwoli to uniknąć ryzyka związanego z przekłamaniem kolorystyki. Przygotuj plik w RGB tylko jeśli pracujesz i znasz tą przestrzeń, kiedy chcesz zlecić reprodukcje najwyższej jakości z naszej maszyny dziesięciokolorowej.
3. nieosadzone lub niezamienione na krzywe czcionki
Jeżeli w pliku PDF lub innym wektorowym pliku do druku nie zostaną osadzone czcionki, drukarnia Gdańsk może nie być w stanie poprawnie otworzyć tekstu, co może skutkować automatycznym zamienieniem czcionek na inne dostępne, co z kolei zniekształciłoby kompozycję całego projektu. Bez osadzonych lub zamienionych na wektory czcionek nie jest również możliwa zdalna edycja, np. w celu naprawy przez drukarnię błędów w pliku.
Jak unikać tego błędu? Zawsze osadzaj czcionki przed eksportem pliku do PDF. Można to zrobić w większości programów graficznych poprzez odpowiednie opcje eksportu. Alternatywnie, możesz zamienić tekst na krzywe (wektory), co sprawi, że będzie on traktowany jako grafika wektorowa, a nie tekst, co eliminuje problemy z czcionkami.
4. nieprawidłowe spady w projekcie
Spady to obszar grafiki, który służy bezpiecznemu cięciu wielu wydruków jednocześnie. Linie cięcia tworzy obramowanie oddzielające grafikę widzialną od spadów. W druku offsetowym spady są niezbędne, aby po cięciu do formatu wydruki nie miały białych krawędzi. Z kolei w druku cyfrowym lub wielkoformatowym, przy docinaniu ręcznym, dodanie spadów nie daje korzyści, często wręcz wydłuża realizację zamówienia.
Jak unikać tego błędu? Przygotowując projekt graficzny upewnij się, w jakiej technologii druk będzie realizowany. Jeżeli mówimy o wysokonakładowym druku, np. folderów, plakatów, ulotek czy wizytówek, drukarnia Gdańsk będzie wymagała 3 mm spadów. Spady (ang. bleeds) można ustawić w każdym profesjonalnym programie graficznym w ustawieniach strony. Pamiętaj, że linie cięcia wklejone jako obiekty w grafikę nie są prawidłowymi spadami i również mogą prowadzić do błędów rozmiarach wydruków oraz przesunięć w cięciu. Z kolei w druku cyfrowym lub wielkoformatowym w pojedynczych nakładach unikaj dodawania spadów, ponieważ cięcie ręczne wykonywane jest do formatu netto.
5. zbyt małe marginesy wewnętrzne
Wiele osób popełnia błąd polegający na umieszczaniu tekstów i grafik zbyt blisko krawędzi dokumentu. Podczas przycinania lub konfekcji wydruków istnieje ryzyko, że elementy te zostaną odcięte albo zasłonięte elementami umożliwiającymi instalowanie wydruku w miejscu jego przeznaczenia, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu projektu lub wręcz do jego nieczytelności.
Jak unikać tego błędu? Po pierwsze upewnij się, jak duże marginesy są w danej produkcji zalecane. Jeżeli nie masz w tym aspekcie doświadczenia, zapytaj naszych specjalistów. Mamy ponad 25-letnie doświadczenie w branży poligraficznej i chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem. Pamiętaj, że w kwestii marginesów nie ma jednoznacznych wytycznych. Rozumiemy pokusę naszych Klientów, aby w projekcie zawrzeć jak najwięcej informacji. Z drugiej strony, większe marginesy czynią projekt czystszym i czytelniejszym, ogólnie – bardziej estetycznym. Pomijając aspekt kompozycyjny, nie umieszczaj istotnych elementów bardzo blisko linii cięcia, gdyż mogą zostać one przycięte. Drukarnia Gdańsk rekomenduje korzystanie z linii pomocniczych w programach graficznych, aby precyzyjnie kontrolować marginesy. Zalecamy stosowanie co najmniej 5-10 mm w druku wizytówek i ulotek; co najmniej 10 cm w druku banerów, ponieważ nabijane na baner oczka mogą zasłonić ważne informacje umieszczone zbyt blisko krawędzi; co najmniej 20 cm w druku wielkoformatowych plakatów na billboardy, gdyż mogą one zostać dodatkowo przycięte po ich wyklejeniu na tablicę. Miej też na uwadze ogólną zasadę polegającą na zachowaniu proporcji marginesów do formatu wydruku, tj. im większy format, tym szersze marginesy.
6. nieprawidłowy format lub wersja plików
Nieodpowiedni format pliku to kolejny powszechny błąd. Wciąż wiele osób wysyła pliki w formatach, które nie są akceptowane przez drukarnie, takich jak pliki tekstowe lub prezentacje. Maszyny drukarskie wymagają plików graficznych, np. PDF lub TIFF, ważne też, aby pliki były odpowiedniej wersji oraz zapisane z odpowiednimi parametrami. Niezgodność wersji czy parametrów pliku może powodować błędy w druku.
Jak unikać tego błędu? Zawsze przed wysłaniem projektu upewnij się, że plik jest zapisany w formacie zalecanym przez drukarnię. TIF/TIFF: Pliki TIFF nie mogą zawierać warstw. Dla zmniejszenia objętości pliku radzimy zastosować kompresję LZW (prosimy unikać kompresji ZIP lub JPEG wewnątrz pliku TIFF). Niewątpliwą zaletą tego formatu jest pewność otwarcia bez błędu (jeżeli plik jest uszkodzony, nie otworzy się w ogóle); JPG/JPEG: Pliki JPEG należy przygotować z możliwie minimalną kompresją/maksymalnym rozmiarem, aby zminimalizować widoczność artefaktów stratnej kompresji. Format JPEG jest rozwiązaniem kompromisowym pomiędzy jakością pliku i jego wielkością; AI/PDF: Pliki wektorowe nie mogą zawierać konturów (outline). Należy je zamienić na obiekty lub przynajmniej uczynić je skalowalnymi. Wszystkie czcionki powinny zostać zamienione na krzywe. Wszystkie efekty powinny zostać spłaszczone. Format obrazu powinien być tożsamy z formatem wynikowym grafiki. Pliki wynikowe PDF nie mogą posiadać warstw i przezroczystości (należy je spłaszczyć) oraz powinny zostać zapisane w wersji nie wyższej niż 1.3.
Unikanie błędów w przygotowywaniu plików graficznych do druku pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale także uniknąć dodatkowych kosztów. Odpowiednia rozdzielczość, właściwy tryb kolorów, właściwe spady, odpowiednie formaty plików oraz poprawne marginesy i osadzenie czcionek to kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę przygotowując projekty graficzne do druku.
Jeśli chcesz być pewny, że plik będzie prawidłowy oraz że wydruk będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami, stosuj się zasad zamieszczonych w sekcji Jak przygotować pliki. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej tematyce i nie wiesz, czy Twój plik został prawidłowo przygotowany, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy grafików B52.
Strona powiązana: